wyjazd z dzieckiem za granicę
CZAS WOLNY,  DZIECI

Wyjazd z dzieckiem za granicę. O tych formalnościach musisz pamiętać

5 (100%) 1 vote[s]

Wyjazdy rodzinne to idealny okazja, by spędzić czas w gronie najbliższych i zacieśnić więzi. To jedyny taki moment w ciągu roku kiedy można skoncentrować się tylko na sobie nawzajem, bez pracy i szkoły.

Podróż z dziećmi za granicę

Choć Polska oferuje wiele przepięknych widoków i ciekawych miejsc, to rodziny z dziećmi coraz częściej decydują się na wakacje za granicą. Zarówno słoneczny kurort w Turcji, jak i obiecany Disney Land pod Paryżem to miejsca, w których ani dzieci, ani ich rodzice na pewno nie będą się nudzić. Warto w taką wycieczkę zainwestować.

Nawet jeżeli rodzice dużo razy w swoim życiu podróżowali poza granicami Polski. To jeżeli szykują się na pierwszy taki wyjazd z dzieckiem, powinni poświęcić parę minut, aby upewnić się, że o niczym nie zapomnieli. Prezentujemy listę rzeczy, o których musi pamiętać rodzic każdego młodego podróżnika.

Dowód osobisty i paszport dla dziecka

Do opuszczenia granicy Polski każdy potrzebuje dokumentu tożsamości. Jeżeli nasze dziecko jeszcze takiego nie posiada najlepiej wyrobić paszport biometryczny. Choć jego koszt wynosi od 35 do 70 złotych (w zależności czy posiadamy Kartę Dużej Rodziny). To w przeciwieństwie do dowodu osobistego umożliwia nam on podróżowanie po krajach, które nie należą do strefy Schengen.
Obydwa dokumenty są ważne przez 5 lat. Do ich wyrobienia potrzebna jest zgoda obojga rodziców oraz obecność dziecka, jeżeli ukończyło piąty rok życia.

Ubezpieczenie zdrowotne

Wyjazd z dzieckiem za granicę to świetna zabawa, ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy jakieś zdarzenie nie będzie w stanie nam jej gwałtownie przerwać. Dlatego przed każdą podróżą należy się upewnić, że zarówno my, jak i nasze dzieci posiadamy ubezpieczenie zdrowotne w danym kraju.
Jeśli jesteśmy ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia przysługuje nam bezpłatne świadczenie zdrowotne w krajach EU i EFTA. Musimy jedynie wyrobić sobie i swojemu dziecku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona darmowa, ważna przez pół roku i zapewnia leczenie jedynie w ramach nagłych wypadków za granicą.
Przed wyjazdem warto upewnić się, jakie świadczenia zdrowotne przysługują nam na terenie kraju, do którego się wybieramy.

Zgoda drugiego rodzica

Ostatnim aspektem, o którym należy pamiętać jest pisemna zgoda prawnego opiekuna. Oczywiście, jeżeli dziecko podróżuje z obojgiem rodziców to nie jest ona wymagana. Jednakże może okazać się pożyteczna szczególnie wtedy, gdy dziecko nosi inne nazwisko niż osoba, która z nim podróżuje.

Wyjazd za granicę to dla dziecka same korzyści. Oprócz poznawania świata i nowych kultur będzie miało okazję użyć języka, którego uczy się w szkole i spotkać ludzi z całego świata. Podróże kształcą i warto w nie inwestować.
Jeżeli zdecydujemy się na taką wycieczkę musimy dobrze się do niej przygotować. Dlatego też, po rezerwacji hotelu i wyszukaniu najciekawszych atrakcji, poświęćmy chwilę na zapoznanie się z kwestią prawną i wyrobienie wszystkich potrzebnych dokumentów.

Zdjęcie: Lonely Planet on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *