sen noworodka
DZIECI,  RODZINA

Sen niemowlaka. Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

5 (100%) 1 vote[s]

Nocne pobudki dziecka są naturalnym elementem życia młodych rodziców. Czasem wydaje się jednak, że niemowlę budzi się zdecydowanie zbyt często. Na szczęście wiedza o najczęstszych przyczynach tych pobudek pozwoli wprowadzić odpowiednie zmiany, które poprawią jakość snu maluszka.

Różnica pomiędzy snem a czuwaniem

Już od pierwszych dni życia widoczne stają się cechy wrodzonego temperamentu dziecka. Układ nerwowy u niektórych niemowląt jest bardziej wyczulony na bodźce niż u innych. Sprawia to, że dzieci wykazują nadzwyczajną aktywność i trudniej jest je uśpić. Sam sen niemowlaka składa się natomiast z wielu różnych faz. Głęboki sen jest jedynie jego małą częścią.

Wiele dzieci potrafi samodzielnie przejść w stan uśpienia, np. poprzez wtulanie się w kocyk lub ssanie piąstki. Nie wszystkie pociechy muszą być więc długo i mozolnie usypiane. Rodzice tych bardziej aktywnych muszą przygotować się na trudne noce i zrozumieć, że taki już jest temperament ich dziecka.

Najczęstsze przyczyny przerwanego snu

Pomimo różnej wrażliwości na bodźce wszystkie dzieci odczuwają dyskomfort w pewnych sytuacjach. Sen noworodka najczęściej przerywany jest zwyczajnie przez głód. Z czasem potrzeba jedzenia w nocy zniknie. Zwykle dzieje się to około ósmego miesiąca życia. Przyczyną rozbudzenia może być również pełna pieluszka lub niewygodne ubranko.

Zawsze warto jest w odpowiedni sposób pozbywać się metek od ubranek, jeżeli mogłyby one drażnić dziecko. Przygotowując maluszka do spania należy również pamiętać, że optymalna temperatura powinna wynosić od 18 do 20 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura będzie utrudniała wypoczynek, a zgrzane dziecko płaczem będzie dawało znać, że nie czuje się komfortowo.

Sen noworodka – odpowiednia forma usypiania

Dziecko powinno być już od samego początku przyzwyczajane do samodzielnego usypiania. Jeżeli maluszek przyzwyczai się, że codziennie zasypia w ramionach rodzica, to z czasem coraz trudniej będzie mu się od tego odzwyczaić. Oczywiście każdy niemowlak potrzebuje czułości i bliskości opiekuna. Kiedy dziecko zaśnie w ramionach, warto jest je delikatnie rozbudzić, ułożyć w łóżeczku, a następnie poczekać aż zaśnie, uspokajając je głosem i dotykiem.

Zaufany portal dla niemowląt może być natomiast cennym źródłem wskazówek dotyczących odpowiedniego harmonogramu dnia. Jakość nocnego snu mogą obniżać zbyt późna pora chodzenia spać, a także za krótkie drzemki w czasie dnia. Jeżeli dziecka ma trudności z wieczornym zasypianiem, to problemy może rozwiązać przesunięcie ostatniej drzemki na wcześniejszą godzinę.

Jeden Komentarz

  • Kama

    Ojej, dziecko mojej siostry budzi się naprawdę często. Zastanawiałam się jak to jest, że jedno dziecko śpi spokojnie całą noc, a inne będzie tyle razy płakać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *