Pierwszy dzień w szkole
DZIECI

Pierwszy dzień w szkole. Jak przygotować dziecko?

5 (100%) 1 vote[s]

Dziecko to największy skarb rodzica. To nasz cud, który każdego dnia udowadnia nam, że życie bez niego nie miałoby najmniejszego sensu i znaczenia. To ono motywuje nas do pracy, do wstawania każdego dnia z łóżka. Jest najważniejszym ogniwem w naszym życiu.

Rozpoczęcie nauki w szkole

Pierwszych kilka lat życia naszego malucha mija szybko i ani się spostrzeżemy, jak nasza pociecha staje się dzielnym przedszkolakiem. Każdego dnia nabywa wielu cennych umiejętności. Przedszkolne lata szybko mijają. Nasza pociecha nie jest już maleńkim i kruchym dzieciaczkiem, które chroniliśmy przed całym światem. Jest już świadomą jednostką gotową do nowych i trudniejszych wyzwań. Takim wyzwaniem jest m.in. rozpoczęcie nauki w szkole. Większość rodziców bardzo obawia się tego dnia. Zastanawiają się, czy dziecko poradzi sobie z tym wyzwaniem i odnajdzie się w roli ucznia.

Szkolny stres

Pierwszy dzień w szkole to ogromny stres nie tylko dla rozpoczynającego naukę szkolną malucha, ale także dla jego rodziców. Oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu każdego z nich. Dziecko przestaje być słodkim przedszkolakiem, skupiającym większą część dnia na zabawie. Teraz jej miejsce ma zastąpić nauka w szkole i wszystkie obowiązki z nią związane. Edukacja szkolna dla dziecka to również wielka niewiadomoa. Dlatego odczuwa naturalny lęk przed nowym, nieznanym mu środowiskiem.
Bardzo ważne jest, aby rodzice dużo rozmawiali z dzieckiem na temat szkoły. Panującego tam rytmu dnia i obowiązków z tym związanych.

Pozytywny przekaz

Nie powinniśmy straszyć dziecka szkołą i opowiadać, jak jest tam trudno i męćząco. Nie możemy pozwolić, aby przyszły uczeń kojarzył szkołę wyłącznie z obowiązkami. Przecież szkoła podstawowa to miejsce przeznaczone dla dzieci. Nie tylko po to, aby przyswajały wiedzę i dany materiał. To tutaj dziecko poznaje i nawiązuje pierwsze dziecięce przyjaźnie, uczy się okazywania szacunku innym osobom.
Takie wartości należy przekazywać dziecku, aby kojarzyło szkołę także z przyjemnościami i miłymi chwilami, które w niej spędzi.
Należy wzmacniać wiarę we własne siły dziecka, rozwijać jego pozytywną samoocenę. Dzięki temu będzie pewnym siebie i wierzącym we własne możliwości uczniem.

Nowa sytuacja

Jako mądry i odpowiedzialny rodzic ucz swojego potomka samodzielności. Nie wyręczaj go podczas codziennych czynności, bo w szkole nie będzie miał obok siebie troskliwej mamy i będzie skazany sam na siebie. Porady dla rodziców dotyczą zachęcania dziecka do poznawania i nawiązywania relacji z innymi rówieśnikami. Dzięki temu stanie się śmielsze i szybciej nawiąże znajomości z nowymi kolegami. Bardzo ważne jest, aby wspierać i pozytywnie motywować przyszłego ucznia do podjęcia nauki szkolnej. Nie karćmy go za chwile słabości, uronienia kilku łez, związanymi ze stresem w nowej szkole. To przecież jeszcze małe dziecko, które stresuje się każdą nową sytuacją i zmianą. A rozpoczęcie nauki szkolnej przecież do takich sytuacji należy.

Zdjęcie: Element5 Digital na Unsplash.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *