Pierwsza kąpiel noworodka
DZIECI

Pierwsza kąpiel noworodka. Instrukcja krok po kroku

5 (100%) 1 vote[s]

Pierwsze chwile po porodzie mogą być dla mamy dość trudne. Niepewność przy pierwszym karmieniu czy kąpieli jest czymś naturalnym. Jako przyszła mama nie powinnaś się tego obawiać. W szpitalu otrzymasz pomoc personelu, a w domu porad udzieli położna środowiskowa.

Pierwsza kąpiel noworodka

W szpitalu możesz liczyć na pomoc położnej, która podpowie jak prawidłowo wykąpać noworodka. W pierwszym momencie może się to wydawać trudnym zadaniem i wiele świeżo upieczonych mam boi się, że zrobi dziecku krzywdę. Jednak z czasem szybko nabierają wprawy i kąpanie niemowlaka staje się codziennym, przyjemnym rytuałem.

W domu niezbędnym wyposażeniem jest wanienka dla dziecka. Przed kąpielą noworodka należy także zadbać o odpowiednią temperaturę, która wynosi ok. 22–25°C. Przy wystarczającej ilości miejsca wanienkę można ustawić w łazience. Jeżeli nie, bez problemu możesz kąpać dziecko w pokoju. Przed kąpielą przygotuj przewijak i duży ręcznik. Dobrym rozwiązaniem jest ręcznik dla dziecka z doszytym kapturkiem, który pozwoli wygodnie osuszyć główkę.

Domowa kąpiel dziecka

Aby zapewnić maleństwu wygodę, na dnie wanny dobrze jest umieścić specjalny podkład albo pieluszkę tetrową. Przygotuj też waciki, jałowe gaziki, którymi oczyścisz pępek, pałeczki do mycia uszu, myjkę, preparat do mycia, oliwkę, maść do smarowania pupy oraz czyste ubranko i pieluszkę. Wannę napełnij wodą o temperaturze ok. 37°C. W pierwszych dniach życia warto wodę przegotować, aby pozbyć się z niej chloru. Tak przygotowana możesz przystąpić do kąpieli.

Rozbierz dziecko, ułóż na przewijaku, delikatnie przetrzyj buzię wacikiem zwilżonym w wodzie, pałeczkami dla dzieci umyj uszy, a gazikiem z solą fizjologiczną przetrzyj oczy. Możesz jeszcze przed włożeniem dziecka do wanienki namoczyć włosy i nałożyć na nie szampon dla dzieci. Dopilnuj, aby woda miała właściwą temperaturę.

Aby prawidłowo i bezpiecznie trzymać dziecko podczas kąpieli, prawą rękę podłóż pod pośladki, a na lewym przedramieniu oprzyj główkę i kark. Lewą dłonią przytrzymuj jego przedramię. Zanurz je powoli, aby się nie przestraszyło. Kiedy pupa maleństwa oprze się na dnie wanienki możesz wyjąć spod niej rękę. Trzymając dziecko lewą ręką umyj je delikatnie i opłucz. Kąpiel powinna trwać około 5 minut. Po kąpieli szybko, choć delikatnie i starannie osusz ciało dziecka. Możesz nasmarować je oliwką lub balsamem, pupę posmaruj kremem na odparzenia.

Pierwsza kąpiel noworodka w domu może być stresująca. Dlatego dobrze, aby uczestniczyli w niej oboje rodzice. Często to właśnie tatusiowie biorą na siebie obowiązek kąpieli malucha. Pozwala to na nawiązanie między nimi silniejszej więzi i staje się codzienną, przyjemną czynnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *