chłopiec czytający książkę
CZAS WOLNY,  DZIECI

Nauka religii przez zabawę. Krzyżówki i łamigłówki

Rate this post

Wiara chrześcijańska przeżywa obecnie spory kryzys. Wierni coraz rzadziej przychodzą na niedzielną mszę. Szczególnie dzieci i młodzież nie palą się, by odwiedzić Pana Boga.

Mają mnóstwo innych rzeczy do zrobienia. Na szczęście są skuteczne metody, by zaszczepić w nich chęć obcowania z Bogiem. Na przykład krzyżówki biblijne i krzyżówki religijne to szansa na dobrą zabawę. Dzięki nim najmłodsi dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat życia Jezusa i dziejów narodu izraelskiego.

Jak zainteresować dzieci religią?

Po pierwsze warto z nimi rozmawiać na tematy religijne. Można to zrobić przy okazji nauki pacierza. Warto wytłumaczyć dziecku, skąd wywodzi się nasza religia. Po drugie biblia dla dzieci to bardzo dobry pomysł na rozbudzenie ciekawości naszej pociechy. Na pewno sprawdzi się ta z dużą ilością ilustracji. Taki pięciolatek nie umie przecież jeszcze czytać, toteż wszystkie wiadomości o świecie zdobywa na podstawie tego, co widzi. Oczywiście można mu poczytać przed snem, lecz warto pozwolić mu na samodzielną dedukcję.

Innym sposobem na zaprzyjaźnienie się z Bogiem są kolorowe wycinanki. Zawierają one znane motywy biblijne. Jedną z takich propozycji jest Siedem pieczęci. W wycinance tej chodzi o to, by wyciąć obrazki, a następnie na ich podstawie stworzyć plakat. Oczywiście elementy muszą być ułożone w odpowiedniej kolejności, tak by były zgodne z faktami zapisanymi w Biblii. Dla maluchów przewidziane są też malowanki, które należy odpowiednio ozdobić kredkami, a także obrazki, w których trzeba wskazać różnicę. Przedszkolaki uwielbiają rozwiązywać tego typu zagadki. To sprawia im radość i w ogóle ich nie nudzi.

Co dla starszych dzieci?

Jest rzeczą wiadomą, że nastolatki potrzebują trudniejszych wyzwań niż wyklejanki czy obrazki do kolorowania. Dla nich przewidziane są inne rodzaje wyzwań intelektualnych. Jednym z nich są biblijne Memory. Gra ta polega na odnajdywaniu par. Oprócz tego, że uczy dzieci o najważniejszych postaciach i wydarzeniach ze Starego Testamentu, to jeszcze doskonale wpływa na ich pamięć i koncentrację. Dzięki niej młody człowiek uczy się kojarzyć fakty i łączyć je w łańcuch przyczynowo- skutkowy.

Równie pożyteczne są zeszyty ćwiczeń. Na przykład ten o dziejach Sodomy i Gomory zawiera rebusy i krzyżówki, które polegają na wykreślaniu liter. Z tych błędnych liter powstaje potem hasło główne. Dzieciaki w wieku 10- 16 lat uwielbiają rozwiązywać zadania oparte na logicznym myśleniu. To ich odpręża i daje poczucie satysfakcji. To miło, że przy okazji gier o charakterze religijnym można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zdjęcie Aaron Burden na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *