spacerujące dzieci imię dla dziecka
DZIECI,  RODZINA

Kiedy wybrać imię dla dziecka?

5 (100%) 1 vote[s]

Wiadomość o tym, że za kilka miesięcy zostanie się rodzicem, to jedna z najbardziej rewolucjonizujących życie sytuacji. Rozwijająca się z miesiąca na miesiąc ciąża uświadamia jednak, że na te zmiany trzeba się coraz szybciej szykować. Zazwyczaj przyszłym rodzicom czas ucieka bardzo szybko. W którymś momencie pojawia się dylemat, jakie imię dla dziecka wybrać. Kiedy jest dobry moment na ostateczną decyzję?

Perspektywa psychologiczna

W kwestii rozwoju ciąży ludzie wierzą w różne zabobony. W naszym społeczeństwie wciąż jest mnóstwo osób, które praktycznie do samego końca nie szykują wyprawki oraz nie przywiązują się do myśli o tym, że za chwilę na świecie pojawi się dziecko. Wszystko po to, aby nie zapeszyć. Zwykle są to osoby pełne lęku i niepewności co do przyszłości. Tymczasem dużo zdrowiej jest rozpocząć przygotowania do pojawienia się dziecka na świecie wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza kąpiel noworodka. Instrukcja krok po kroku

W przypadku podjęcia decyzji o poznaniu płci najlepiej nadać swojemu maluszkowi jakieś „imię”. Dlaczego słowo imię ujęto w cudzysłów? Na początku zdecydowanie nie musi być to żadne tradycyjne imię, które w przyszłości zostanie podane w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas rejestrowania narodzin dziecka. W pierwszych etapach, kiedy już zna się płeć swojego dziecka, można po prostu zwracać się do niego jakoś pieszczotliwie.

Większość rodziców postępuje w ten sposób i jest to dużo cieplejsze niż bezosobowe „to” lub „dziecko”. Pozwala na budowanie więzi z dzieckiem już za jego życia płodowego. Ma to ogromne znaczenie w kształtowaniu się rodzicielstwa. Pozwala uświadomić rodzicom, że oto w brzuchu kobiety rozwija się prawdziwy człowiek, któremu nawet nadano już jakieś imię męskie lub żeńskie. Albo po prostu pieszczotliwy przydomek.

Rozważania na temat imienia

Tak naprawdę najważniejsze jest to, by po prostu zaakceptować rozwijające się w łonie dziecko. Wyrazem tego może być nadanie mu tego pieszczotliwego przydomka lub konkretnego imienia. Absolutnie nie należy stresować się tym, że istnieją problemy z decyzją co do konkretnego imienia dla dziecka. Taki dylemat dotyczy bardzo wielu przyszłych rodziców. Z jednej strony chcieliby dla swojego malucha jakieś imię oryginalne, z drugiej kojarzące się z bliską osobą. Czasami pomocne jest po prostu odpuszczenie poszukiwań imion. Wtedy ostateczna decyzja zostanie podjęta, gdy spojrzy się na swojego malucha tuż po narodzinach.

CZYTAJ TAKŻE: Obliczanie terminu porodu. Kiedy dziecko przyjdzie na świat?

W rzeczywistości nie ma znaczenia kiedy wybierze się imię dla dziecka. Z psychologicznego punktu widzenia ważne jest by w jakiś ciepły sposób o nim mówić. Można nazwać go po swojemu, aby człowiek ten zaistniał w życiu i przestrzeni przyszłych rodziców. Warto zatem pomyśleć o wyborze imienia dla dziecka właśnie z tej perspektywy.

Zdjęcie autorstwa Kevina Genta na Unsplash.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *