narodziny dziecka
CIĄŻA

Kiedy w Polsce rodzi się najwięcej dzieci?

5 (100%) 1 vote[s]

Czy to przypadek, że właśnie w miesiącach jesiennych porodówka jest najbardziej oblegana? Okazuje się, że nie! Jak donoszą statystyki, najwięcej maluszków rodzi się właśnie na skutek świątecznych uniesień i postanowień noworocznych.

Poród w styczniu, lutym, marcu…

Dlaczego to właśnie w konkretnym czasie sale porodowe świecą pustkami, a z kolei w innym dosłownie pękają w szwach? Otóż naszym życiem rządzi…kalendarz. I choć poczęcie dziecka najlepiej zaplanować, najczęściej to sprzyjający moment jest decydującym czynnikiem, nawet nie do końca tego świadomych przyszłych rodziców.

Pora świąt oraz noworocznych postanowień jest czasem bardzo magicznym, często pełnym romantycznych uniesień. Chwila przyjemności i… we wrześniu możesz śmiało powitać nowego członka rodziny. Maluszek urodzony w listopadzie? To najpewniej robota urwisa Walentego…

W czasie sezonu zimowego maluszków rodzi się względnie mało, co jest zapewne zasługą niezbyt romantycznego marca czy kwietnia. O dziwo również pierwsza połowa wiosny jest nie za bardzo urodzajna w dzieci. Statystyki trochę zmieniają się od połowy maja. W lipcu następuje niewielki przełom, jest to bowiem dość popularny miesiąc na porodówkach. Podobnie sierpień, choć w obliczeniach już wypada zdecydowanie słabiej.

Statystyki, statystyki i…

Zjawisko narodzin w danym miesiącu jest na tyle ciekawe, że zainteresowało naukowców. Analizując dane na podstawie znalezionych postów i fraz ustalili, że to właśnie aura grudniowa sprzyja miłosnym uniesieniom. Według ustaleń Głównego Urzędu Statystycznego to wrzesień jest miesiącem największej liczby urodzeniowej.

Jesteś w ciąży? Oblicz termin porodu!

Każda przyszła mama z niecierpliwością czeka na ustalenie terminu, w jakim maluszek prawdopodobnie się pojawi. Termin przewidywanego porodu może już obliczyć samodzielnie. Jak? Można skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów, które znajdują się praktycznie na większości stron internetowych poświęconych ciąży oraz macierzyństwu. Wystarczy w odpowiednie pola wpisać datę ostatniej miesiączki oraz długość cyklu, a kalkulator już sam podpowie najprawdopodobniejszy termin. Już teraz oblicz termin porodu i ustal przybliżoną datę narodzin dziecka.

Reguła Naegelego

Można także wykorzystać regułę Naegelego, która wygląda następująco:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (przy czym X dni jest różnicą dni cyklu kobiety od cyklu 28-dniowego).

Jeżeli kobieta zna dokładną datę zapłodnienia, może również wykorzystać ten schemat:

Termin porodu = data zapłodnienia – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Oczywiście można cierpliwie poczekać do wizyty ginekologicznej, na której to lekarz poda przybliżoną datę porodu, którą będzie jeszcze kontrolować w czasie całego okresu ciąży. Należy przy tym pamiętać, że tylko 4% dzieciaczków rodzi się dokładnie w wyznaczonym terminie.

Zdjęcie Mon Petit Chou Photography on Unsplash.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *