kalendarz miesiączkowy
CIĄŻA,  ZDROWIE

Kalendarz miesiączkowy. Czy prowadzisz swój?

5 (100%) 1 vote[s]

Co to jest kalendarz miesiączkowy? To zapiski, które pomagają w każdej chwili określić fazę cyklu menstruacyjnego i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Obserwowanie cyklu menstruacyjnego dostarczyć może wielu cennych informacji. Nie tylko na temat płodności, ale także stanu zdrowia każdej kobiety.

Jak założyć kalendarz miesiączkowy

Swój własny kalendarzyk miesiączkowy  możesz założyć w zwykłym kalendarzu książkowym, ściennym, czy kieszonkowym. Można także skorzystać z pomocy aplikacji na smartfona. Należy zaznaczać w nim datę za każdym razem kiedy rozpoczyna się krwawienie. Pierwszy dzień miesiączki nazywamy jest pierwszym dniem cyklu. Natomiast ostatni dzień cyklu to ten , który będzie poprzedzał kolejną miesiączkę. Przy średniej długości cyklu, która wynosi 28 dni, owulacja, czyli uwolnienie jajeczka zdolnego do zapłodnienia, nastąpić powinno w 14 dniu cyklu. To 14 dni po pierwszym dniu miesiączki.

Po co mi kalendarz miesiączkowy

Kalendarz miesiączkowy przyda się każdej kobiecie. Jakie są jego zalety?

  • Pozwala przewidzieć datę kolejnej miesiączki
  • Pozwala wyznaczyć dni płodne
  • Pozwala wyznaczyć dni niepłodne
  • Przydaje się podczas wizyt u ginekologa

Kalendarz miesiączkowy przydaje się kobietom, które zamierzają starać się o dziecko. I nie znaczy to, że prowadzić kalendarzyk zaczynamy wraz z rozpoczęciem starań. Kalendarz miesiączkowy warto prowadzić  także wówczas, kiedy nie staramy się o ciążę. Uważna obserwacja cyklu i zapiski łatwo wskażą nam, kiedy należy szczególną uwagę przyłożyć do antykoncepcji. Czasem zmieniają się nasze priorytety życiowe. Zamiast zapobiegać ciąży, zechcemy w nią zajść. Wówczas skrupulatnie prowadzony kalendarzyk miesiączkowy może to ułatwić. Dodatkowo zapiski z kalendarza miesiączkowego mogą być istotne z punktu widzenia lekarzy. Szczególnie ginekologa i endokrynologa.

Kalendarz miesiączkowy na szybko?

A co zrobić, jeśli nie prowadziłaś kalendarza miesiączkowego, a chciałabyś szybko zorientować się, kiedy będziesz mieć najbliższe dni płodne? Jeśli znasz datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu możesz skorzystać  z automatycznego „gotowca”. Najlepiej sprawdzonego, jak ten: kalendarz miesiączkowy. Warto jednak wiedzieć, że tego typu kalendarzyki sprawdzają się najlepiej przy regularnych, książkowych cyklach. Jeśli twoje miesiączki nie są regularne, traktuj uzyskane daty z dystansem.

Jeden Komentarz

  • Dietetyk Na Walizkach

    Może część osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale cykl menstruacyjny świetnie oddaje stan zdrowia, kondycję naszego organizmu. Dlatego warto prowadzić taki kalendarzyk żeby chociażby obserwować jego regularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *