kalendarz miesiączkowy
CIĄŻA,  ZDROWIE

Kalendarz miesiączkowy. Czy prowadzisz swój?

5 (100%) 1 vote

Co to jest kalendarz miesiączkowy? To zapiski, które pomagają w każdej chwili określić fazę cyklu menstruacyjnego i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Obserwowanie cyklu menstruacyjnego dostarczyć może wielu cennych informacji. Nie tylko na temat płodności, ale także stanu zdrowia każdej kobiety.

Jak założyć kalendarz miesiączkowy

Swój własny kalendarzyk miesiączkowy  możesz założyć w zwykłym kalendarzu książkowym, ściennym, czy kieszonkowym. Można także skorzystać z pomocy aplikacji na smartfona. Należy zaznaczać w nim datę za każdym razem kiedy rozpoczyna się krwawienie. Pierwszy dzień miesiączki nazywamy jest pierwszym dniem cyklu. Natomiast ostatni dzień cyklu to ten , który będzie poprzedzał kolejną miesiączkę. Przy średniej długości cyklu, która wynosi 28 dni, owulacja, czyli uwolnienie jajeczka zdolnego do zapłodnienia, nastąpić powinno w 14 dniu cyklu. To 14 dni po pierwszym dniu miesiączki.

Po co mi kalendarz miesiączkowy

Kalendarz miesiączkowy przyda się każdej kobiecie. Jakie są jego zalety?

  • Pozwala przewidzieć datę kolejnej miesiączki
  • Pozwala wyznaczyć dni płodne
  • Pozwala wyznaczyć dni niepłodne
  • Przydaje się podczas wizyt u ginekologa

Kalendarz miesiączkowy przydaje się kobietom, które zamierzają starać się o dziecko. I nie znaczy to, że prowadzić kalendarzyk zaczynamy wraz z rozpoczęciem starań. Kalendarz miesiączkowy warto prowadzić  także wówczas, kiedy nie staramy się o ciążę. Uważna obserwacja cyklu i zapiski łatwo wskażą nam, kiedy należy szczególną uwagę przyłożyć do antykoncepcji. Czasem zmieniają się nasze priorytety życiowe. Zamiast zapobiegać ciąży, zechcemy w nią zajść. Wówczas skrupulatnie prowadzony kalendarzyk miesiączkowy może to ułatwić. Dodatkowo zapiski z kalendarza miesiączkowego mogą być istotne z punktu widzenia lekarzy. Szczególnie ginekologa i endokrynologa.

Kalendarz miesiączkowy na szybko?

A co zrobić, jeśli nie prowadziłaś kalendarza miesiączkowego, a chciałabyś szybko zorientować się, kiedy będziesz mieć najbliższe dni płodne? Jeśli znasz datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu możesz skorzystać  z automatycznego „gotowca”. Najlepiej sprawdzonego, jak ten: kalendarz miesiączkowy. Warto jednak wiedzieć, że tego typu kalendarzyki sprawdzają się najlepiej przy regularnych, książkowych cyklach. Jeśli twoje miesiączki nie są regularne, traktuj uzyskane daty z dystansem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *