młodzi rodzice
DZIECI

Imię dziecka – gdzie szukać inspiracji?

5 (100%) 1 vote[s]

Miesiącami zastanawiamy się, jakie imię wybrać naszemu dziecku. Chcemy, by było ponadczasowe, ładne, by pasowało do naszej pociechy i oddawało jej charakter. Jak szukać inspiracji?

Jakie ma być idealne imię?

Imienia dla dziecka poszukujemy różnymi metodami. Przeglądamy stare kalendarze, rankingi modnych imion w danym roku, szukamy pomocy w horoskopie, czy uciekamy się do tradycji rodzinnej. Wszystkie te metody mogą się sprawdzić pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad.

Przede wszystkim nie ulegajcie namowom rodziny i znajomych. Wysłuchajcie, przyjmijcie sugestie, ale jasno musicie zaznaczyć, że Wy podejmiecie decyzję. Imię dla dziecka ma tak duże znaczenie, że nie możecie ugiąć się pod presją rodziny tylko dlatego, że chcecie sprawić komuś przyjemność. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce, gdy rodzina próbuje przeforsować imię któregoś z przodków. Jest to piękna, staropolska tradycja, ale nie musicie się na nią zgadzać.

Znaczenia imion

W wyborze imienia ważne jest też jego znaczenie. Znaczenie imion męskich i żeńskich jest podane w Wielkiej Księdze imion. Tu możecie się z nim zapoznać i podjąć decyzję, czy Wam odpowiada.

Przed podjęciem decyzji jakie ma być imię dla dziecka warto sprawdzić jak będzie ono brzmiało z nazwiskiem. Połączenie egzotycznego imienia nie brzmi dobrze ze staropolskim nazwiskiem. Nie sprawdzają się również długie imiona, gdy nazwisko także jest długie.

Bardzo niebezpieczne jest gonienie za modą. Co roku pojawiają się modne imiona, które podbijają serca młodych rodziców. Pytanie, czy warto nazywać dziecko imieniem, które za kilka lat przestanie cieszyć się popularnością, a może stać się śmieszne. Czy naprawdę chcemy, by nasza córka była Aurorą, bądź Arią, a syn Dexterem czy Brajanem?

Gdzie szukać inspiracji?

Imię dla dziecka wybieramy miesiącami. Można spojrzeć do zestawień najpopularniejszych imion na dany rok, które są publikowane. Pytanie tylko czy chcemy by nasz syn był 6 Franciszkiem w klasie, a nasza córka kolejną Vanessą.

Możemy również poszukać inspiracji w Wielkiej Księdze imion. Księga oprócz znaczenia imion podaje również ich rodowód. Tutaj znajdziemy wiele pięknych, historycznych imion, które po latach wracają do łask. Popularne kiedyś imiona jak Franciszek, Stanisław, czy Zofia mają piękne znaczenie, tradycję w naszej kulturze, a jednocześnie mogą odwoływać się do naszych przodków. Może warto zastanowić się nad takim imieniem?

Wybierając imię dla dziecka, musimy przede wszystkim starać się, by pasowało do naszego dziecka. Musi podobać się nam, wzbudzać czułość i miłe skojarzenia. Jeżeli nasze dziecko polubi swoje imię to znaczy, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *