ile trwa staranie się o ciążę
CIĄŻA

Ile czasu trwa zajście w ciążę?

5 (100%) 1 vote[s]

Pragnienie posiadania dziecka jest naturalnym następstwem znajomości dwojga ludzi, którzy chcą spędzić ze sobą resztę życia. Rozpoczyna się to zazwyczaj od planowania ciąży. Pary chciałyby, aby to już w pierwszej miesiącu starań ujrzeć na teście ciążowym upragnione 2 kreski. Okazuje się, że staranie się o dziecko trwa statystycznie o wiele dłużej. Od czego to zależy i jakie czynniki wpływają na zajście w ciążę?

Jak długo będziemy musieli się starać?

W momencie, kiedy planujemy spłodzenie potomka, zaczyna do nas docierać, że nasze wyobrażenie o tym mogło być mylne. Wśród młodych ludzi nadal pokutuje pogląd, że kobieta może zajść w ciąże podczas każdego stosunku. Jest to bardzo błędne myślenie. Skutkiem tego jest rozgoryczenie i frustracja, kiedy para nie nie doczekuje się ciąży któryś miesiąc z rzędu. Okazuje się, że wielomiesięczne starania są normalne. Para może zacząć się martwić, dopiero kiedy po roku współżycia kobieta nadal nie zachodzi w ciąże.

Bardzo niewiele par może poszczycić się tym, że już po pierwszej owulacji udało im się osiągnąć efekt. Są to zazwyczaj związki, które wiedzą, kiedy u kobiety występują dni płodne. Warto nadmienić, iż duża część osób, zapomina o tym niezwykle ważnym fakcie. Kobieta może zajść w ciąże tylko w jeden dzień w całym cyklu menstruacyjnym.

Co robimy źle?

Ciąża jest zazwyczaj uwiecznieniem miłości dwojga ludzi. Czasem chęć posiadania dziecka przysłania nam wszystkie inne sprawy. Zapominamy o wielu aspektach, które mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na proces starania się o pociechę. Są to:

  • wiek kobiety – zdolności rozrodcze kobiety z upływem czasu niestety maleją. Pamiętaj, że planowanie powiększenia rodziny nie można odkładać w nieskończoność. Najszybciej w ciążę zachodzą młode panie, gdyż ich organizm jest na to najlepiej przygotowany. Szanse na ciąże maleją dość mocno już po upływie około 35 roku życia. Ponadto, warto wiedzieć, iż u kobiet po upływie tych lat, wzrasta także ryzyko poronień oraz pewnych patologii ciążowych.
  • odbywanie stosunku w niewłaściwym czasie – tylko uprawianie seksu w dni płodne daje szansę na 2 kreski na teście ciążowym (jak obliczyć dni płodnę sprawdź na stronie dzidziusiowo.pl/kalkulatory/dni-plodne).
  • choroby – czasem cierpimy na zaburzenia, o których nie mamy pojęcia. Mogą to być np. problemy hormonalne, które skutecznie mogą blokować możliwość zajścia w ciążę. Wskazane jest regularne wykonywanie badań oraz konsultowanie z lekarzem wszelkich niepokojących objawów.
  • stres – może on mieć wpływ na staranie się o dziecko. Może to być stres, wywołany męczącą pracą lub frustracją, wynikającą z niemożności zajścia w ciążę.

Jeden Komentarz

  • Dietetyk Na Walizkach

    Ja pracuję jako dietetyk kliniczny z osobami, które starają się o dziecko. Jeśli chodzi o to co może stać na przeszkodzie to również niezdrowy styl życia – za mało snu i zbyt dużo stresu, niewłaściwe nawyki żywieniowe, używki, mało ruchu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *