dziecko przed telewizorem
CZAS WOLNY,  DOM,  DZIECI

Ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem i telewizorem?

5 (100%) 1 vote[s]

W dzisiejszych czasach raczej trudno sobie wyobrazić kompletne izolowanie dzieci od Internetu i telewizji. Jest to integralna część naszego życia, ale dobrze wykorzystane media mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na proces rozwoju naszego dziecka. Kluczową sprawą jest tu zdrowy rozsądek oraz odpowiednia kontrola rodzicielska.

Dziecko w świcie mediów

Dziś nawet najmłodsze dzieci potrafią posługiwać się telefonami, umieją uruchomić komputer i bez problemu operują pilotem do telewizora. Takie umiejętności to nic złego, ale warto pamiętać, że media nie są do końca bezpieczne. Zarówno pod względem treści, jak i samych środków przekazu. Brak selekcji informacji oraz czasu spędzanego przed monitorem, może wpłynąć bardzo negatywnie na zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci.

Dlatego zawsze należy bardzo skrupulatnie kontrolować treści, jakie docierają do dzieci za pośrednictwem mediów oraz dostosować czas przed monitorem do wieku i stopnia rozwoju naszego dziecka. Jest wiele wartościowych stron kierowanych właśnie do najmłodszych. Portale dla dzieci mogą stanowić świetną alternatywę dla tradycyjnych form nauki i zabawy. Wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad, aby wykorzystać internet i telewizję do wspierania rozwoju dziecka.

Jak mądrze wyznaczać granice

Jeśli chcemy, aby korzystanie z mediów nie szkodziło maluchowi, powinniśmy przede wszystkim bardzo dokładnie przyjrzeć się temu, co na ten temat mówią specjaliści. A ci twierdzą, że dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny przesiadywać przed monitorem czy komputerem, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na ich wzrok oraz zdrowie psychiczne. Tymczasem wielu rodziców wykorzystuje telefon czy komputer właśnie do zajęcia uwagi dziecka choćby na kilka minut.

Proste gry dla dzieci, układanki online, bajki, czy muzyka skutecznie przyciągają wzrok ciekawskiego malca, i minuty szybko zamieniają się w godziny. Starsze dzieci nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż godzinę dziennie. W przypadku jeszcze starszych dzieci ta granica wiele się nie zmienia. Nawet dzieci w szkole podstawowej nie powinny siedzieć przed komputerem więcej niż dwie godziny dziennie.

Nie taki diabeł straszny
Wychowanie dziecka w kompletnej izolacji od mediów nie jest możliwe. Nie byłoby też właściwe w dzisiejszym świecie. Czy nam się to podoba czy nie, prędzej czy później maluch musi wkroczyć w ten świat. A odpowiedzialność rodziców powinna tu polegać na budowanie dobrych i trwałych nawyków, które pozwolą na mądre i zdrowe korzystanie z dobrodziejstw technologicznych.

Zdjęcie John Sting na Unsplash.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *