zielona herbata w ciąży
CIĄŻA

Czy można pić zieloną herbatę w ciąży?

5 (100%) 1 vote[s]

Każda kobieta w ciąży zastanawia się jak funkcjonować, aby nie zaszkodzić swojemu dzieciątku. Pytania typu: co można pić w ciąży, jak i ile jeść, czy można uprawiać jakikolwiek sport?

Wiele nurtujących zagadnień to typowa codzienność ciężarnej pani. O ile każda kobieta w stanie błogosławionym zdaje sobie sprawę ze szkodliwości picia alkoholu dla dziecka, o tyle przy innych napojach pojawiają się już pewne wątpliwości. Zazwyczaj dotyczą one kawy i przeróżnego rodzaju herbat.

Zielona herbata – właściwości

Zielona herbata to popularny napój, który odgrywa ważną rolę w zdrowym odżywianiu. Zawiera ona wiele cennych antyoksydantów, które chronią przed poważnymi chorobami. Stosowana jest również w celach odchudzających. Zielona herbata w ciąży to tak naprawdę kwestia indywidualna każdej przyszłej mamy. Jedne kobiety całkowicie rezygnują z tego napoju, a inne wypijają go na przykład zamiast kawy, gdyż ma właściwości pobudzające.

Zielona herbata w ciąży – pić czy nie pić?

Jak w każdym przypadku najważniejszy jest umiar. Wypicie maksymalnie dwóch filiżanek dziennie według specjalistów nie zaszkodzi maluszkowi. Większe jej ilości mogą natomiast wpłynąć na słabsze wchłanianie kwasu foliowego, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka, zwłaszcza do czasu, jakim jest dwunasty tydzień ciąży.

Należy więc pamiętać o tym, by nie przekraczać dziennej dawki, a także pić zieloną herbatę osobno, między posiłkami. Spożywanie jej w trakcie jedzenia może wpływać również na upośledzenie wchłaniania wielu cennych składników odżywczych z pożywienia.

Korzyści z picia zielonej herbaty w ciąży

Oprócz zawartości wcześniej wspomnianych antyoksydantów, zielona herbata pomaga również regulować poziom cukru i insuliny, a także kontroluje nadciśnienie. Ich podwyższone wartości mogą stać się czynnikiem ryzyka w późniejszych etapach ciąży. Co więcej, napój wzmacnia odporność ciężarnej i wpływa na zmniejszenie dolegliwości związanych z niestrawnością. Ponadto picie zielonej herbaty może pozytywnie oddziaływać na kości i zęby.

Na pytanie „czy pić zieloną herbatę w ciąży” powinna odpowiedzieć sobie indywidualnie każda ciężarna kobieta po ewentualnej konsultacji lekarskiej. Kwestia ta bowiem posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników, więc należy obserwować reakcje swojego organizmu i zasięgać porad wśród specjalistów. Jednak najważniejszą sprawą jest zachowanie zdrowego rozsądku i nie przekraczanie dozwolonej ilości zarówno w przypadku zielonej herbaty, jak i innych produktów, które w nadmiarze mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko.

Zdjęcie Jia Ye na Unsplash

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *