praca w ciąży
CIĄŻA

Przebieg ciąży. Kiedy zrezygnować z pracy?

5 (100%) 1 vote[s]

Wiele przyszłych mam staje przed dylematem, czy pracować, będąc w stanie błogosławionym. Czy praca w ciąży jest dobrym pomysłem?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od samopoczucia kobiety, zdania lekarza, wreszcie charakteru i warunków wykonywanej pracy. Jeżeli praca jest ciężka bądź – co gorsza – wykonywana jest w szkodliwych warunkach, należy pomyśleć o jak najszybszym jej przerwaniu. Bezwzględnie należy zrezygnować z pracy, gdy niesie ona zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Decyduje o tym lekarz.

Opinia lekarza

Wątkowi lekarza warto poświęcić nieco więcej uwagi. Kobieta powinna dokładnie opowiedzieć mu, na czym polega jej praca. Nie wystarczy podanie zawodu. Trzeba szczegółowo opisać swoje służbowe obowiązki, charakter pracy i warunki jej wykonywania. Tylko wówczas lekarz będzie mógł ocenić, czy praca nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem, czy nie niesie zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.

Lekarz powinien być dokładnie poinformowany przez pacjentkę. Sam niekoniecznie domyśli się, że na przykład praca w korporacji wiąże się z koniecznością częstego brania nadgodzin. Wszystkie tego typu informacje powinny być przekazane przez kobietę.

Praca w ciąży

Załóżmy, że lekarz nie widzi przeciwwskazań dla pracy, kalkulator daty porodu nie wskazuje na rychłe rozwiązanie, ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta lubi swoją pracę i wykonuje ją z radością. W takiej sytuacji nie trzeba z niej rezygnować. Przyszła mama może pracować tak długo, jak będzie czuła się na siłach, a wykonywanie obowiązków zawodowych nie stanie się da niej zbyt uciążliwe.

Należy jednak pamiętać o tym, by nadmiernie się nie przemęczać. Trzeba też uważnie obserwować swój organizm, ponieważ zachodzą w nim burzliwe zmiany. W razie wątpliwości, czy dalej pracować, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Trzy trymestry

Ciąża trwa dziewięć miesięcy, co można podzielić na trzy trymestry. W tym czasie organizm kobiety podlega wielu zmianom. Już na początku można zaobserwować zmiany w samopoczuciu: ospałość, zmęczenie lub przeciwnie – rozdrażnienie czy nadpobudliwość. Mogą występować nudności skutkujące wymiotami. Bywa, że zmienia się apetyt. Piersi stają się bardziej tkliwe, bolące i nabrzmiałe. Już około siódmego tygodnia lekarz może sprawdzić poprzez USG będzie mógł sprawdzić, czy zarodek rozwija się prawidłowo i jak działa jego serduszko.

W następnych etapach mogą występować obrzęki kostek i stóp. Pojawiają się kłopoty z oddychaniem, skurcze, bóle pleców, zaparcia. Długotrwałe siedzenie może być uciążliwe, podobnie mogą wystąpić problemy ze sprawnym poruszaniem się. Gdy kobieta stwierdzi, że praca staje się dla niej zbyt uciążliwa, powinna podjąć decyzję o jej przerwaniu.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *